Arts

Awards



Theater Arts

2016
  • Excellence in Technical Theater, Natalie Bell and Preston Evans
  • Outstanding Theater Award for participation in Georgia Thespian Conference, Thoroughly Modern Millie
  • Overall Superior for Individual Events at Georgia Thespian Conference: Anna Reeves McCutcheon, Brendan Thomas, Emily Sumlin, Ruthie Evans
2015
  • GHSA One-Act Play Competition – second place in state, Thoroughly Modern Millie
  • GHSA One-Act Play Competition – first place in region, Thoroughly Modern Millie
  • Best Actress, Ruthie Evans, Millie in Thoroughly Modern Millie
  • All Star Cast, Alex Eaton, Jimmy Smith in Thoroughly Modern Millie
  • Excellence in Technical Theater, Jake Fikse and Kristen Fikse
  • Outstanding Theater Award for participation in Georgia Thespian Conference, A Midsummer Night’s Dream
2014
  • First place in region, A Midsummer Night’s Dream
  • Best Actress, Ruthie Evans, Puck in A Midsummer Night’s Dream
2012
  • Best Actress, Jennie Chambliss, Emily Webb in Our Town
2011
  • Third place in region, The Curious Savage
  • Best Actress, Hannah Rae Faulk, Lilly Belle in The Curious Savage
  • All Star Cast, Chase Butler
2008
  • First place in region, Lebensraum
  • Second place in state, Lebensraum
2007
  • Second place in region, Oedipus Rex
  • Best Actor, Matt Canada, Oedipus in Oedipus Rex
  • Best Actress, Jennifer Latimore, Jocasta in Oedipus Rex
  • Best Ensemble, Oedipus Rex
2006
  • Second place in region, The Cotton Patch Gospel
  • Best Actor, Andrew Frazelle, John in The Cotton Patch Gospel
2003
  • First place in region, The Other Other Woman

Creative Writing

2016
  • Scholastic Art and Writing Competition for Georgia:
    1. Gold Key
      Samara Huggins – This is What it Feels Like – Flash Fiction
      Misha McDaniel – Suicide Squad – Personal Essay/Memoir
      Brenden Thomas – Plum Problems – Humor
    2. Silver Key
      Maggie Heiskell – Do Over? – Personal Essay/Memoir
      Samara Huggins – Mr. Guyana wit da Broken Haht – Poetry
      Misha McDaniel – Within the Bones of God – Flash Fiction
      Ethan Powell – In Response to “The Student Theme” by Ronald Wallace – Flash Fiction
      Ethan Powell –Time: A Tribute to Anglo-Saxon Literature – Poetry
      Elizabeth Pridgeon – Standards of Beauty – Flash Fiction
    3. Honorable Mention
      Maggie Heiskell – Initiative – Personal Essay/Memoir
      Bailey Koenig – My Real Nightmare – Flash Fiction
      Misha McDaniel – For Me To You – Flash Fiction
      Misha McDaniel – The Profiled Passenger – Poetry
      Ethan Powell – Eating iPads – Poetry

Visual Art

2016
  • Scholastic Art and Writing Competition for Georgia:
    1. Gold Key
      Bailey Koenig – Thirst – Photography
    2. Silver Key
      Jessica Burnett – Lucy – Drawing and Illustration
      Katie Cella – The Cabin – Drawing and Illustration
      Kristen Corliss – The Swing – Photography
      Mariah Cowan – Eavesdropping – Photography
      William Easterwood – Above or Below – Photography
      Audree Grand’Pierre – Growth – Drawing and Illustration
      Lindsey Mills – Mountains to Come – Drawing and Illustration
      Kaitlyn Stewart – Forgotten Articles – Drawing and Illustration
    3. Honorable Mention
      Carson Brown – Locked Up – Digital Art
      Jessica Burnett – Age Before Beauty – Drawing and Illustration
      Jessica Burnett – Winter Wonderland – Painting
      Kelley Eubanks – Repellent Sorrows – Photography
      Madison Fry – Spirit of Autumn – Digital Art
      Anna Griffin – Fading – Drawing and Illustration
      Ansley Guthrie – Dream House – Drawing and Illustration
      Ansley Guthrie – City of Blocks – Painting
      Samara Huggins – Roots – Drawing and Illustration
      John Schwartz – Soft Confidence, Silent Courage – Photography
      Kaitlyn Stewart – With My Dad – Painting
      Sophia Trovato – #Selfie – Drawing and Illustration
2015
  • 24th annual Georgia Photography Awards and Exhibition “Atlanta Celebrates Photography”
    Jimmy McCarthy – 1st place
    Naomy Grand’Pierre – Honorable Mention
  • Southern Teachers Agency Student Art Contest: Kaitlyn Stewart, one of 12 winners
  • Scholastic Art and Writing Competition for Georgia:
    1. Gold Key
      Bryce Belyeu – Mirror – Architecture
      Audrey Garrett – Prismatic – Sculpture
      William Hellier – Pipe Dream – Photography
      Aiden Bowman – Game-Over Coat – Fashion
    2. Silver Key
      Macy Kendrick – Puerto Rican Rainforest – Photography
    3. Honorable Mention
      Naomi Grand’Pierre – Distortion – Art Portfolio
      Samara Huggins – Dream Weaver – Mixed Media
2014
  • Scholastic Art and Writing Competition for Georgia:
    1. Silver Key
      Justin Brendel – Jaw Bone and Bird – Drawing
      Kristen Corliss – Through the Lines – Sculpture
      Francis Hamilton – Balance – Sculpture
      Anna Long – Inspired By Color – Architecture
    2. Honorable Mention
      Jeremiah Cowan – Photography
      Audrey Garrett – Sockets – Sculpture
      Samara Huggins – Mixed Media
      Sophie Kemether – Tagged – Drawing
      Anna Long – The New Evolution – Drawing
      Bennett Shilling – Capital – Mixed Media
  • 12th Annual Congressional Art Competition “An Artistic Discovery”
    Gabi Boswell – Honorable Mention
  • 23rd annual Georgia Photography Awards and Exhibition “Atlanta Celebrates Photography”
    Jeremiah Cowan - 2 Exceptional Merits
    Elaine Sharitz - 1 Exceptional Merit
    Micah Owens – 1 Exceptional Merit and 3rd place

Chorus

2015
  • GMEA All-State Chorus: Annie Edwards
  • Sixth-grade Honor Chorus: Scott Hellier, Joseph Santone, Tiffany Graham, Anna Cochran
2014
  • Demonstration group at the National Conference of the Organization of American Kodaly Educators