News

WolfPack Weekly Roundup: March 18, 2019
Categories: General, Middle School, Upper School, Athletics
Posted: 3/18/2019

Last week the WolfPack had a full week of competitions! Highlights included varsity girls and boys track teams taking second place at the Westminster meet on Wednesday, varsity soccer and tennis teams shutting out Mt. Bethel, and other victories claimed by Middle School girls soccer, boys and girls JV tennis, and Middle School baseball. Click “read more” below to find recaps on these events and more!

Another exciting highlight to the week was watching the varsity boys soccer team over the weekend, who were invited for the second year in a row to play in the elite Westminster Soccer Tournament. The boys had a dominating 3-0 win Friday night against a top ranked 7A team from Alabama and battled last year’s 3A state championship Westminster team all the way to the end, losing a great battle on the pitch 2-3. If you have not had a chance to come out to watch these boys play, I would encourage you to soon! We are very proud of the great showing they had this weekend in a very competitive tournament and are excited to watch as they march towards another playoff run this season!

Looking ahead, we will continue to work hard and play hard this week. We have nine Middle School events, one JV event, and 14 varsity events coming up this week, and we’re excited to cheer on the Pack as they take on teams including Mount Paran, Kings Ridge, and St. Francis. Click here to see the full WolfPack schedule.  The weather looks like it finally might be in our favor so come out and enjoy watching the WolfPack compete this week!

Looking forward to seeing you in the stands soon!

Danny Ryan
Athletic Director
Sports Scores

Varsity Baseball
vs. Fellowship Christian (Monday): L 1-11
*Davis Eaton (11th) was 2-2
*Ian Kennedy (11th) was 1-2 with a double and an RBI
*Cole Long (9th) was 1-1 with his first varsity hit

vs. Fellowship Christian (Wednesday): L 3-11
*Davis Eaton (11th) hit 2-4 with two RBIs
*MJ McCurdy (11th) hit 2-3

Middle School Baseball
vs. St. Francis: L 2-12
*Parker Ladd (8th) had two hits and scored a run
*Nick Olson (8th) had one hit
*Wyman Shaheen (7th) made two circus style catches at the wall to take away extra bases

vs. Mount Pisgah: W 14-6
*Caleb LaVallee (8th) and Nick Olson (8th) hit homeruns
*Wesley Calloway (7th) and Thomas Figaretti (7th) had big hits to drive in runs
*Pitching was led by Figaretti, Mac Wotton (7th), Wyman Shaheen (7th), and Reilly Cullen (8th)

vs. Kings Ridge: L 10-18
*Parker Ladd (8th), Wyman Shaheen (7th), Conlon Walker (8th), and Wesley Calloway (7th) all had big days at the plate
*Nate Jones (7th) had a great day fielding at SS
*Nick Olson (8th) started and pitched three solid innings of one-run ball

Varsity Tennis
vs. Mount Paran School: Boys L 1-4, Girls L 1-4
*Peyton Golden (9th) won 6-2, 6-3 over his opponent in #3 singles
*Bryan Holsinger (10th) came up just short but had a great comeback recovering from a 1-6 loss in the first set to take the second set 6-0
*The solo victory came in at #2 doubles where Kylie Weihe (10th) and Isabella Jordan (10th) pulled out a 6-0, 7-6 win

vs. Mt. Bethel: Boys W 5-0, Girls W 5-0
*Two Whitefield lines Hannah Morris (12th) and Isabelle Jordan (10th)/Kylie Weihe (10th) won their matches without losing a game
*Keri Quillin (12th) had a come from behind victory at line #1 singles
*Alden Evans (12th) and Sarah Davis (12th) notched their first win of the season at #1 doubles
*#1 boys doubles team of Alex Schulte (11th) and Everett Sinclair (10th) put the team up 1-0 with a strong 6-2, 6-0 victory
*The team rounded out the win by taking all three singles lines
*Will Thomas (11th) played his most complete match of the season, elevating his game to the next level
*Bryan Holsinger (10th) and Peyton Golden (9th) also had great wins on the day

Junior Varsity Tennis
vs. North Cobb Christian School: Boys W 4-1, Girls W 5-0
*Match MVP Kennedy Papantonis (10th) led the way with a dominant win in the girls’ 2S line.

Varsity Track
vs. Westminster School vs. Notre Dame
*Girls' winning performances were recorded by Amanda King (9th) in the 400m and the 4x100m Relay team (Sky Johnson (10th), Mimi Little (12th), Sarah Virginia Ryan (11th), and Shelby Wingate (12th))
*Strong 2nd places finishes were also recorded by Shelby Wingate (12th) in the 100m and 200m, the 4x400m Relay team (Sky Johnson (10th), Mimi Little (12th), Shelby Wingate (12th), and Amanda King (9th)), Raymie Lewis (9th) in the Shot Put, and Grayce Guthrie (12th) in the Discus.
*For the boys, winners were Bryce Davis (11th) in the 100m and 200m, Jordan Johnson (12th) in the 400m, the 4x100m team (Jovani Simon (12th), Howard Allen (9th), Kaleb Brooks (12th), and Bryce Davis (11th)), and Louis Brogan (11th) in the High Jump
*In one of the most exciting races of the day, Devin Wade (11th) came in 2nd in the 1600m with a personal best time of 4:28.58 while competing against four of Westminster's outstanding group of distance runners; Devin also placed 2nd in the 3200m

Co-Ed Middle School Track
Home Meet (vs. Mount Bethel, Mount Paran, Mount Pisgah, Walker, Kings Ridge, Pace Academy, Holy Spirit, Unity Christian, Atlanta Classical, Atlanta Girls, Harvester Christian, Cumberland Christian)
*Girls 100M (52 runners total): 2nd place- Sydney Nettles (7th); 4th place- Kathryn Moorer (7th); 5th place- Elise Duncanson (6th); all three set personal record times!
*Girls 400M: 2nd place- Charly Clark (8th); 4th place- Sarah Kate Smith (7th); 5th place- Ruby Gordon (6th); 7th place- Chelsea Taylor (6th); all set personal record times!
*Girls 800M: 5th place- Adie Henderson (8th)
*Girls 1600M: 6th place- Adie Henderson (8th)
*Girls Long Jump: 1st place- Naomi Stith (8th); 4th place- Ebun Odelowo (5th)
*Girls Triple Jump: 1st place- Sydney Nettles (7th); 2nd place- Naomi Stith (8th); 4th place- Ava Brooke Ellenburg (6th)
*Girls High Jump: 3rd place- Charly Clark (8th); 4th place- Averi Calloway (8th); 5th place- Brooke French (7th)
*Girls Shot Put: 2nd place- Acire Hamilton (7th); 3rd place- Armala Miller (8th); 5th place- Kimone Miller (6th), 6th place- Toun Oderinde (8th)
*Girls Discus: 1st place- Toun Oderinde (8th); 5th place- Kimone Miller (6th); 7th place- Acire Hamilton (7th)
*Boys 100M Dash: 1st place - Ayden Duncanson (8th); 7th place- Joshua Oluyide (6th)
*Boys 400M: 7th place- Cameron Alexander (7th)
*Boys 800M: 4th place- Drew Justice (7th); 7th place- Cameron Alexander (7th); 8th place- Daniel Johnson (7th)
*Boys 1600M: 2nd place- Taylor Wade (8th); 6th place- Drew Justice (7th); 8th place- Roman Ailstock (5th)
*Boys Long Jump: 1st place- Ayden Duncanson (8th); 5th place- Emery McCurdy (6th)
*Boys Triple Jump: Tied for first place- Ryan Walker (7th); 3rd place- Andrew Glover (7th)
*Boys Shot Put: 1st place- Ian Geffrard (8th)
*Boys Discus: 1st place- Ian Geffrard (8th)
*Both the girls 4 x 100 A relay (Kathryn Moorer (7th), Naomi Stith (8th), Elise Duncanson (6th), and Sydney Nettles (7th)) and the boys 4 x 100 A relay (Joshua Oluyide (6th), David Moore (5th), Ryan Walker (7th), and Ayden Duncanson (8th)) placed first!

Girls Varsity Soccer
vs. Mt. Bethel: W 12-0
*Claire Browne (12th) had a hat trick with three goals
*Other goals were scored by Anna Grace Kwon (12th), Kat Kelly (11th), Avery Fassnacht (10th), Lindsey Frye (10th), Sydney Hales (10th), Kyla McCurdy (9th), Carson Llewellyn (12th), and Caroline Browne (12th)

Boys Varsity Soccer
vs. Mt. Bethel: W 10-0
*Reese PicKell (11th) and Jack Valentine (10th) each scored two goals
*One goal each scored by Matt Soud (12th), Matt Sumlin (12th), Micah Messner (10th), West Peterson (12th), Jason Dinschel (11th), and Luke Wilson (10th)

vs. Vestavia Hills (Tournament): W 3-0
*The Pack beat Vestavia Hills in the tournament to advance to the finals
*Goals were scored by Luke Wilson (10th), West Peterson (12th), and Jason Dinschel (11th)
*Assists were made by Simon Sengson (12th) and West Peterson (12th)
*Jack Krahel (10th) had a clean sheet in goal

vs. Westminster (Tournament Finals): L 2-3
*Whitefield trailed 0-2 at half before equalizing with goals by Jason Dinschel (11th) and Rees PicKell (11th)

Boys Junior Varsity Soccer
vs. Providence Christian (Tournament): Win 4-1
*Two goals scored by Jack Valentine (10th)
*One goal each scored by Cutty Patton (9th) and James Heiskell (10th)

vs. Westminster: L 0-1
*William Rowe (10th) played a great game in goal, keeping a 0-0 score to halftime

Girls Middle School Soccer
vs. Fellowship Christian: W 3-0
*Joey Martin (8th) scored two goals and A’liyah Warrick (8th) scored one goal
*Two assists made by Danielle Trovato (8th)

vs. St. Francis: W 6-2
*Danielle Trovato (8th) scored two goals
*Joey Martin (8th) scored two goals, one a PK and one assisted by Danielle Trovato (8th)
*Abby May (6th) had one goal assisted by A’liyah Warrick (8th)
*Ilsa Messner (8th) scored one goal assisted by Danielle Trovato (8th)

Boys Middle School Soccer
vs. Fellowship Christian: L 0-6

vs. St. Francis @ Riverline: L 1-2
*Walker Paxton (7th) with the score in the first 5 minutes
*The WolfPack held St. Francis scoreless for the full first half

Boys Varsity Lacrosse
vs. Mount Pisgah: L 6-14
*Goals scored by Ryan Washington (10th), Camden Evans (12th), Hudson Weller (10th), Robert Matherne (12th), and Alex Bauer (9th)
*Chris Scott (10th), Jordan Howard (12th), and Henry Hamilton (9th) had two ground balls each

Boys Middle School Lacrosse
vs. Kings Ridge: L 1-11
*Bo Thompson (7th) scored Whitefield's goal

Middle School Golf - Boy's Team
vs. Mount Paran School: L 156-120
*Ashton Regan (7th) had some skilled drives
*Baylor Swilley (7th) and Derek Nickels (8th) both had great second shots up onto the green